زردی در نوزاد شایعترین یافته فیزیکی است که در هفته اول پس از تولد دیده می شود و یکی از عوارض جدی آن کرنیکتروس می باشد که یک بیماری قابل توجه و خطرناک در دوران نوزادی است که می تواند زندگی یک نوزاد را به مخاطره بیندازد. دوران پریناتال زمان مناسبی برای شناسایی عوامل زمینه ساز زردی در نوزاد می باشد که می تواند در تشخیص به موقع و درمان سریع کمک نماید. از این رو تعیین فراوانی عوامل زمینه ساز زردی در نوزادان در دوران پریناتال اهمیت ویژه ای پیدا می کند. اما سوالی که اکنون پیش می آید این است که چگونه می توان به این عوامل زمینه ساز زردی دست پیدا کرد. پاسخ با انجام آزمایشات پریناتال یا پیش از زایمان به دست می آید. حال سوال این است که آزمایشات قبل از تولد یا پریناتال چیست؟

آزمایشات قبل از زایمان، آزمایشات غربالگری یا تشخیصی هستند که به شناسایی مشکلات بهداشتی که می توانند بر زنان باردار یا نوزادان متولد نشده تاثیر گذار باشند، کمک می کنند. برخی از این شرایط را می توان درمان کرد، بنابراین مهم است که آنها را در اسرع وقت پیدا کنید.

چرا آزمایشهای قبل از تولد انجام می شود؟

آزمایشات قبل از زایمان در سه ماهه اول، دوم و سوم داده می شود. در مادر، با استفاده از این آزمایشات نکات کلیدی را درباره سلامت وی می توان تعیین نمود که این مسائل کلیدی می تواند بر سلامت کودک تاثیر بگذارد، مانند:

نوع خون مادر

آیا او دیابت بارداری، کم خونی یا سایر شرایط و علائم را دارد.

ایمنی مادر نسبت به برخی از بیماری ها

آیا او دارای یک بیماری انتقال یافته جنسی (STD) یا سرطان دهانه رحم است.

در یک نوزاد در حال رشد، آزمایشات قبل از زایمان می تواند:

شناسایی مشکلات بهداشتی قابل درمان که می تواند بر نوزاد تاثیر بگذارد.

مشخصات جنین، از جمله اندازه، جنسیت، سن و موقعیت در رحم را تعیین می نماید.

کمک به تعیین اینکه آیا یک جنین ممکن است نقص مادرزادی، مشکل ژنتیکی، یا وضعیت دیگری داشته باشد.

این آزمایشات به تشخیص زردی در نوزاد منجر شود.

برخی از آزمایشات قبل از زایمان، آزمونهای غربالگری هستند که تنها می تواند احتمال مشکلی را نشان دهد. سایر آزمایشات قبل از زایمان، تست های تشخیصی هستند که می توانند با دقت مشخص کنند که آیا یک جنین دارای یک مشکل خاص است یا نه. یک آزمایش غربالگری گاهی اوقات با یک آزمایش تشخیصی دنبال می شود. اگرچه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی (اعم از پزشک خانوادگی یا متخصص مامایی و …) ممکن است این آزمایشات را توصیه کند، این شما هستید که تصمیم می گیرید که آیا آنها را انجام دهید یا نه.

چه کسی باید آزمایشات پریناتال داشته باشد؟

برخی از آزمایشات قبل از زایمان به طور معمول مورد توجه قرار می گیرند – یعنی تقریبا تمام زنان باردار که مراقبت های قبل از زایمان را دریافت می کنند، این آزمایشات انجام می دهند. آنها شامل موارد زیر می شوند: آزمایش ادرار برای تعیین پروتئین، قند یا علائم عفونت. سایر آزمایشات غیر معمول برای بعضی از زنان توصیه می شود، مخصوصا افرادی که دارای حاملگی های پرخطر هستند. این ممکن است شامل زنانی باشد که:

سن 35 سال یا بالاتر دارند

نوجوان هستند

یک نوزاد نارس داشته اتد

یک نوزاد با نقص هنگام تولد (به خصوص قلب یا مشکلات ژنتیکی) داشته اند

جنین آنها دوقلو یا بیشتر است

فشار خون بالا، دیابت، لوپوس، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی، سرطان، STD، آسم یا اختلال تشنج در این زنان دیده شود.

یک پیشینه فامیلی داشته باشند که در آن اختلالات ژنتیکی رایج است یا همسر آنها این پیشینه را داشته باشد. همه این موارد می تواند روی زردی در نوزاد نیز اثرگذار باشد. یکی از مهمترین معیارها برای انجام آزمایشات پریناتال تست زردی در نوزاد است. زردی در نوزاد را می توان در دوران بارداری با انجام آزمایشات مورد بررسی قرار داد.

آزمایشات پریناتال برای تشخیص زردی در نوزاد

<ح>از آنجا که جنس نوزاد , سن حاملگی , میزان T4 , افزایش فشار خون در مادر , پره اکلامپسی و دیابت در بروز زردی در نوزاد می تواند نقش موثری ایفا نماید مهم است که پیش از تولد نوزاد در دوران بارداری و یا حتی پیش از اقدام به بارداری آزمایشات پریناتال انجام شود تا در صورتی که احتمال بروز زردی در نوزاد وجود دارد نسبت به رفع و درمان آن در همان دوران پیش از بارداری و بارداری اقدام گردد. زردی یکی از مهمترین علل مرگ و میر نوزادان در جهان و شایع ترین علت بستری شدن نوزادان در هفته اول تولد است. از آنجا که شناسایی عوارض و مشکلات پریناتال که منجر به بروز زردی در نوزاد می شود می تواند از ترخیص زودهنگام نوزاد پس از تولد جلوگیری کرده و فاکتوری مهم برای پیشگیری از زردی در نوزاد و تشخیص سریع آن باشد.

تعیین خطر فاکتورهای زردی در نوزاد در دوره پریناتال از مهمترین اهداف این آزمایشات می باشد. همچنین کودکانی که ریسک فاکتورهای کمتری برای ابتلا به زردی در نوزاد را دارند نیز باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند و از آنها نیز غفلت نشود. همانطور که گفته شد از فاکتورهای خطرساز زردی در نوزاد می توان به:

جنس پسر

پارگی زودرس کیسه آب

دیابت حاملگی و فشار خون بارداری

پره اکلامپسی

و هایپوتیروئیدیسم باشد.

همچنین نارسی نوزاد اثر زیادی روی زردی در نوزاد دارد.

چه چیز دیگری باید بدانم؟

به یاد داشته باشید که تست ها برای تشخیص زردی در نوزاد شما و دیگر مشکلات برای شما ارائه می شوند – این انتخاب شماست که آیا آنها را انجام دهید یا خیر برای تصمیم گیری درباره آزمایشاتی که برای شما مناسب است، با پزشک خود در مورد اینکه چرا یک آزمایش توصیه می شود، خطرات و مزایای آن، و نتایجی که می تواند – یا نمی تواند – به شما بگوید، صحبت کنید.

سوالاتی که باید پیش از انجام آزمایشات از پزشک خود بپرسید.

این آزمایشات چقدر دقیق است؟

چه چیزی اندازه گیری می شود؟

شما امیدوار هستید که از نتایج آزمون چه چیزی به دست آورید؟

آیا این روش دردناک است؟

آیا می تواند برای من یا کودکم خطرناک باشد؟

آیا مزایای بالقوه آن از خطرات آن بیشتر است؟

چه زمانی نتایجم را دریافت میکنم؟

گزینه های من چیست اگر نتایج نشان دهنده یک مشکل است؟

اگر این آزمون را انجام ندهم چه اتفاقی می افتد؟

هزینه آزمایش چقدر است؟

آیا آزمایش تحت پوشش بیمه قرار دارد؟

چگونه باید خود را برای آزمایش آماده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *