-علائم زردی چیست؟
زردی که بتدریج بالا می رود، پوست شروع به زرد شدن می کند.زردی از پوست صورت شروع می شود و بتدریج که بالا می رود پوست دست و پا را هم زرد می کند و اگر خیلی بالا برود کف دست بچه هم زرد می شود. وقتی زردی خیلی بالا نیست، علائمی ندارد. ولی وقتی بالا می رود و به حد خطرناک می رسد، نوزاد خواب آلود می شود و دیگر شیر نمی خورد. شب نوزاد بی قرار می شود و گریه های شدیدی می کند و حالت تشنج پیدا می کند و گردنش را عقب می دهد و ممکن است تشنج های شدیدی بکند، این بچه دچار عقب ماندگی مغزی می شود و قادر به نشستن و راه رفتن نیست و یک فرد معلول خواهد ماند. علائم در نوزاد نارس شدیدتر است. بچه ای که طبیعی به دنیا می آید بیلی روبین 20 در او علائم ایجاد می کند ولی در نوزادنارس بیلی روبین 10 هم علائم ایجاد می کند. زردی در نوزادان نارس به مراتب خطرناک تر از نوزادان نارس هستند و آنها احتیاج به مراقبت ویژه ای دارند.

-آیا فرق رنگ پوست نوزادان در تشخیص زردی موثر است؟
بر حسب درجه ی زردی ممکن است که والدین متوجه زردی بشوند. والدین اول باید در صورت بچه نگاه کنند و اگر احساس کردند که صورت بچه زرد است، دست و پایش را هم نگاه کنند و اگر آنها هم زرد بود معلوم است که بچه زردی دارد. از نظر اینکه والدین متوجه بشوند علامتی ندارد. والدین فقط باید از رنگ پوست متوجه زردی بشوند. وقتی نوزاد بدنیا می آید چون نوزاد قرمز رنگ است، تشخیص زردی برای والدین مشکل است. من توصیه می کنم که هر پدر و مادری که دارای نوزاد می شوند حتما نوزادشان را در سه روز اول پیش دکتر متخصص ببرند تا ویزیت بشود البته ممکن است که پدر بزرگ و مادر بزرگ تجربیاتی داشته باشند. ما اولین نگاهی که به نوزاد می کنیم این است که ببینیم پوستش زرد است یا نه. پزشک خودش دنبال زردی می گردد. بعضی ها فکر می کنند که حتما باید سفیدی چشم بچه را ببینند و باز کردن چشم بچه سخت است، واینکه علائم زردی در بزرگسالی با زردی در کودکان متفاوت است بنابراین دنبال رنگ زرد چشم نباشند، همان پوست رنگ صورت مشخص است. اگر انگشتان شان را روی پوست بچه فشار بدهند و بر دارند زردی مشخص می شود. البته بازهم احتیاج به تجربه دارد.با دستگاه بیلی چک به راحتی و بدون تست خون و کبود شدن نوزاد با قرار دادن دستگاه بر روی پیشانی به راحتی درجه آن مشخص خواهد شد و دستگاه فتوتراپی متناسب با درجه زردی نوزاد ارائه خواهد شد.

-زردی طول کشیده چیست؟
وقتی یک نوزاد رسیده دو هفته اش می شود و هنوز زرد است، ما آن را جزء زردی های طول کشیده بحساب می آوریم. احتمالا این بچه قرص فنوباربیتال را دریافت می کند که متخصص کودکان برایشان تجویز کرده اند. این بچه باید بررسی کامل بشود و نیاز به بررسی دارد که ببینیم چرا زردی او طول کشیده است ؟ بیماری های مختلفی می تواند این زردی طول کشیده را ایجاد بکند از جمله اینکه بچه های که از شیر مادر استفاده می کنند ممکن است زردی هایشان طولانی تر بشود ولی عارضه ای ندارد. یکی دیگر از علتهای زردی طول کشیده کم کاری تیروئید است. اگر بچه کم کاری تیروئید داشته باشد و تشخیص داده نشود ضمن اینکه بچه زردی اش طول می کشد و علائم دیگری پیدا می کند، ممکن است بچه دچار کم هوشی بشود و قد کوتاه پیدا کند. باید آزمایش تیروئید بدهند. باید از نظر عفونت اداری بچه باید چک بشود. با این قرص زردی بچه پایین نمی آید و احتیاج به بررسی کامل دارد تا تشخیص داده بشود و درمان بشود.

-آیا مالش شکم نوزاد با روغن زیتون باعث کاهش زردی نوزاد می گردد؟
بله زیرا مالش شکم نوزاد معمولا باعث دفع مدفوع نوزاد می گردد که در نتیجه دفع مدفوع زردی کنترل می گردد.
-آیا استفاده از دستمال های مرطوب معطر جهت نوزاد بلا مانع است؟
خیر زیرا دستمال های مرطوب معطر اسانسهای شیمیایی استفاده می شود که برای نوزاد تازه متولد شده  مضر می باشد.
-آیا از صابون معطر برای شتشویی نوزاد میتوان استفاده کرده؟
خیر زیرا در صابون های معطر از اسانسهای شیمیایی استفاده می شود که برای نوزاد مضر می باشد.
-آیا مدفوع سبز نشانه سرما خوردگی نوزاد است؟
خیر مدفوع سبز در ابتدای تولد دفع متناسب می باشد.
-آیا دفع مدفوع تیره تا چند روز اول زندگی باید باشد؟
دفع مدفوع تیره یا مشکی تا 5 بار دفع تبدیل به سبز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *