در این مقاله قصد داریم در مورد کاهش زردی نوزاد با ماساژ دادن صحبت کنیم. روش های طبیعی و غیر تهاجمی برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد و می توان بدون استفاده از دارو یا روش های پزشکی اثر برخی از بیماری ها را کاهش داد و یا حتی آنها را درمان نیز نمود. یکی از روش های طبیعی برای درمان برخی از بیماری ها ماساژ است. ماساژ درمانی می تواند تاثیر بسیار زیادی روی مشکلات جسمی و فیزیکی داشته باشد و از نظر روحی نیز باعث ایجاد آرامش و کاهش تنش ها و استرس ها گردد.

زردی نوزاد نیز یکی از مشکلاتی است که نوزادان زیادی را در بدو تولد درگیر خود می نماید. کاهش زردی نوزاد با ماساژ درمانی می تواند یکی از موضوعات جالبی باشد که نیازمند بررسی ها و توجه بیشتری برای اطلاع از تاثیر آن در درمان زردی می باشد. ماساژ دادن نوزاد در شرایط عادی کاری است که پزشکان به آن توصیه می کنند و بسیاری از والدین آن را انجام می دهند و این برای نوزادان می تواند خوشایند نیز باشد اما استفاده از روش های ماساژ درمانی در درمان زردی مسئله ای است که روی آن باید بررسی های بیشتری انجام داد. در اینجا به شرح مختصری در رابطه با این موضوع می پردازیم:

درمان و کاهش زردی نوزاد با ماساژ

بهترین و موثرترین روش برای درمان زردی نوزاد , استفاده از روش فتوتراپی است که روشی معمول و رایج است و در تمام دنیا از این روش برای درمان زردی در نوزادان استفاده می شود. اما روش های جانبی دیگری نیز وجود دارد که در جامعه ما برای کاهش زردی از آنها استفاده می شود که از آن جمله می توان به:

استفاده از طب سنتی

گیاهان دارویی

ماساژ درمانی

دارو درمانی

اشاره نمود.

نکته بسیار مهم در استفاده از این روشها برای درمان زردی این است که این روش ها اگر هم به کاهش زردی منجر شوند باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرند و در زردی های شدید هرگز این روشها به تنهایی نمی تواند به درمان منجر شود بلکه در کنار استفاده از روش فتوتراپی و درمان با دستگاه زردی نوزاد می توان از این روش ها به عنوان یک روش مکمل استفاده نمود. که آن هم باید با مجوز پزشک متخصص انجام شود.

روش انجام بررسی ها

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کاهش زردی نوزاد با ماساژ آزمایش های بالینی روی گروه از نوزادان مختلف انجام می شود. انتخاب این نوزادان به صورت تصادفی می باشد اما برخی از این نوزادان به دلیل نداشتن شرایط لازم از بررسی حذف می شوند. گروه اول از این نوزادان در کاهش زردی تنها از روش های روتین و دستگاه فتوتراپی استفاده می کنند و گروه دوم علاوه بر روش فتوتراپی از ماساژ درمانی نیز سود می برند تا میزان کاهش زردی نوزاد با ماساژ درمانی در این نوزادان مورد بررسی قرار گیرد.

از معیارهای انتخاب نوزادان در بررسی های انجام گرفته می تواند شامل:

سن بارداری مادر

نمره آپگار

وزن نوزاد در هنگام تولد

جنسیت نوزاد

تعداد زایمان های قبلی مادر

و نوع زایمان اعم از طبیعی و سزارین

باشد. نوزادانی که واجد شرایط نباشند از بررسی های انجام گرفته حذف می شوند و تنها نوزادانی که در شرایط عادی قرار دارند وزن نرمال بالای 2500 گرم داشته و بیماری خاصی نیز نداشته باشند در این بررسی جای می گیرند. زردی 24 ساعت اول , زردی ناشی از ناسازگاری های خونی و … در نوزادان باعث می شود تا این نوزادان از انجام بررسی ها و آزمایشات در زمینه کاهش زردی نوزاد با ماساژ خارج شوند.

نحوه انجام ماساژ درمانی برای کاهش زردی

کاهش زردی نوزاد با ماساژ درمانی باید در یک دوره زمانی و به صورت مداوم انجام شود تا بتوان آن را مورد بررسی قرار داد و در صورتی که ماساژ درمانی بتواند در کاهش زردی نوزادان موثر باشد می توان از آن به عنوان یک روش جانبی در کاهش سریعتر زردی استفاده نمود. نحوه انجام ماساژ در این بررسی ها به صورت زیر است:

ماساژ از صورت و اطراف چشم ها و گونه های نوزاد شروع می شود ماساژ باید با دو انگشت انجام شود و پس از آن نوبت به قفسه سینه می رسد این کار باید با ملایمت انجام شود. شکم نوزاد را با ملایمت ماساژ دهید و برای این کار از حرکات دایره وار استفاده نمایید. پس از شکم نوبت به اندام ها و در نهایت پشت نوزاد می رسد. نوزاد را دمر بخوابانید و دو طرف ستون فقرات را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ دادن باید زیر نظر متخصصین انجام شود و نحوه انجام این کار باید به مادران آموزش داده شود.

در حین انجام این کارها باید مواردی مثل:

تعداد دفعات ماساژ

میزان دفع مدفوع از نوزاد

و سایر موارد یادداشت برداری شود تا در پایان از آنها برای تکمیل بررسی ها استفاده گردد.?

کاهش زردی نوزاد با ماساژ در منزل

نیازی نیست برای انجام ماساژ درمانی نوزاد در بیمارستان بستری شود و کاهش زردی نوزاد با ماساژ درمانی می تواند در خانه انجام شود به شرطی که نوزاد شرایط لازم برای درمان در خانه را داشته باشد. همچنین والدین باید به صورت مرتب برای معاینه و چکاپ نوزاد نزد پزشک مراجعه نمایند. پس از چهار روز از انجام کاهش زردی نوزاد با ماساژ میزان بیلی روبین نوزاد باید از طریق بیلی چک تست شود و در صورتی که میزان آن بالا بود باید آزمایش خون انجام شود. آزمایشات دقیق تر برای تعیین میزان دقیق بیلی روبین مورد نیاز است و در صورتی که عدد بیلی روبین از میزان خاصی بالاتر باشد نیاز به روش درمانی قوی تری دارد که از آن جمله می توان به:

فتوتراپی شدید و دوگانه

تعویض خون

اشاره نمود که روش تعویض خون برای درمان زردی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

چکاپ روزانه در بررسی اثر ماساژ نوزاد

ماساژ دادن می تواند در خانه انجام شود

و پس از چهار روز باید به بیمارستان مراجعه شود

تا آزمایشات لازم برای تعیین میزان بیلی روبین نوزاد انجام شود.

در طول این مدت میزان و تعداد دفع مدفوع از نوزاد باید یادداشت شود. تست بیلی روبین توسط دستگاه بیلی چک انجام می شود و در صورتی که زردی نوزاد از میزان طبیعی آن بیشتر باشد ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دقیق تر برای تعیین میزان بیلی روبین و سایر موارد باشد. در این مرحله ممکن است نوزاد نیاز به درمان زردی با استفاده از فتوتراپی در حین مطالعه بررسی تاثیر ماساژ نوزاد در کاهش زردی داشته باشد. این نوزادان از مطالعه و تحقیق مورد نظر حذف می شوند زیرا نیاز به درمان شدیدتری برای کاهش زردی دارند.

کاهش زردی نوزاد با ماساژ می تواند در کنار روشهای درمانی مثل دستگاه زردی نوزاد مورد استفاده قرار گیرد و هرگز به تنهایی نمی توان برای کاهش زردی نوزاد با ماساژ بسنده نمود. در صورتی که نیاز به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و درمان خانگی زردی دارید می توانید با شرکت زردین بر تماس بگیرید و مشاوره دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زردین بور اجاره دستگاه زردی نوزاد

لطفا شماره تلفن خود را در باکس زیر وارد نمایید تا در اولین فرصت مشاورین ما با شما تماس بگیرند:

زردین بور اجاره دستگاه زردی نوزاد

لطفا شماره تلفن خود را در باکس زیر وارد نمایید تا در اولین فرصت مشاورین ما با شما تماس بگیرند: