Электроинструмент Makita по низким ценам
knee surgery

عوارض فتوتراپی ناشی از استفاده از دستگاه های زردی

یکی از مسائل مهم در درمان زردی نوزاد با فتوتراپی توجه به عوارض فتوتراپی می باشد. فتوتراپی نیز مانند هر روشی که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شوند دارای عوارضی است که توجه به آنها و رعایت برخی نکات می تواند این عوارض را کاهش دهد و مانع از آسیب به نوزاد گردد. فتوتراپی راهی است که در بیشتر موارد برای کاهش زردی و میزان بیلی روبین مورد استفاده قرار می گیرد. فتوتراپی باعث ایجاد تغییراتی در بدن نوزاد می شود و احتمال بروز برخی موارد مثل کم آبی در نوزاد کاملا قابل انتظار است. یکی از مسائلی که در حین درمان زردی با فتوتراپی پیش می آید دفع کلسیم از طریق ادرار است که در نوزادانی که برای کاهش زردی تحت فتوتراپی قرار گرفته بودند دیده می شود. از این رو سطح کلسیم سرم و دفع ادراری آن در نوزادان تحت فتوتراپی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

برای این که ارتباط مناسبی میان کاهش سطح سرمی کلسیم و فتوتراپی به دست آید محققان این مسئله را روی نوزادان مختلف مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی مشخص شد که فتوتراپی می تواند باعث کاهش سطح سرمی کلسیم و هیپوکلسمی در نوزاد شود. این مسئله به ویژه در نوزادان نارس بیشتر دیده می شود. از آنجا که فتوتراپی یک روش شایع برای درمان زردی نوزاد است بررسی عوارض فتوتراپی جهت آگاهی بیشتر و کاهش آنها می تواند بسیار موثر باشد. می توان با انجام اقداماتی این عوارض فتوتراپی را کاهش داد و یا مانع از بروز آنها شد.

بررسی عوارض فتوتراپی روی نوزاد

در بررسی هایی که به این روش انجام می شود معمولا تعداد مشخصی نوزاد تازه متولد شده که:

 • از نظر سن بارداری کامل باشند
 • و وزن طبیعی بالای 2500 گرم داشته باشند

برای مطالعه انتخاب می شوند. در این نمونه گیری نوزادان به صورت غیر تصادفی انتخاب می شوند و نوزادانی که دارای شرایط خاص باشند از موضوع مطالعه حذف خواهند شد. در این گروه آزمایش خون برای بررسی سطح کلسیم سرم در نوزادان قبل از فتوتراپی و پس از فتوتراپی انجام گرفت. همچنین آزمایش ادرار برای مشخص شدن

 • سطح کراتینین
 • اسمولالیته ادرار

نیز روی این نوزادان در شروع پروژه انجام گرفت.

روش بررسی عوارض فتوتراپی نوزاد

 1. آزمایشات پیش از شروع فتوتراپی
 2. 48 ساعت پس از شروع فتوتراپی
 3. و 24 ساعت پس از اتمام درمان با فتوتراپی

تکرار گردید.

نتایجی که از این آزمایشات به دست آمد این بود که سطح کلسیم سرمی در نوزادان تحت درمان با فتوتراپی کاهش پیدا کرده است. و مشخص شد نوزادان تحت فتوتراپی در خطر هیپر کلسیوری هستند. برای بررسی بیشتر توصیه می شود از روشهای دیگر مثل سونوگرافی کلیه برای پی بردن به اهمیت این موضوع استفاده شود.

عوارض فتوتراپی چیست؟

برای کاهش سطح بیلی روبین در نوزادان از روش فتوتراپی استفاده می شود. این یک روش معمول است و در بیشتر موارد فتوتراپی تجویز می شود. اما این روش نیز مانند هر روش درمانی دیگر دارای عوارضی است از مهم ترین عوارض فتوتراپی می توان به:

 • شل شدن مدفوع
 • بثورات پوستی ماکولو اریتماتو
 • تب یا افزایش درجه حرارت بدن
 • کاهش آب بدن نوزاد
 • لرز
 • سندرم کودک برنزه ناشی از تابش نور به بدن نوزاد
 • آسیب های چشمی ناشی از اشعه های مضر
 • انسداد بینی به خاطر پوشاندن چشم ها

می باشد. هیپوکلسمی به عنوان عارضه فتوتراپی در نوزادان ترم و نارس نیز دیده می شود. این عارضه به دلیل کاهش سطح ملاتونین رخ می دهد. قابل ذکر است که ویتامین دی هیچ گونه نقشی در ایجاد هیپوکلسمی ناشی از فتوتراپی ندارد.

هیپوکلسمی از عوارض فتوتراپی

پس از ۴۸ ساعت از شروع فتوتراپی, دفع ادراری کلسیم در نوزادان افزایش پیدا می کند. یکی از عوارض فتوتراپی هیپوکلسمی است و شیوع این عارضه حدود ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده است که این آمار در سال 2002 مورد بررسی قرار گرفته است. مشخص شده است که این عارضه در نوزادان نارس بیش از نوزادان ترم یا رسیده شیوع دارد. خطر هیپرکلسیوری از عوارض فتوتراپی است که در نوزادان مبتلا به زردی تحت فتوتراپی دیده می شود. برای بررسی های بیشتر بهتر است از روش سونوگرافی کلیه و سایر موارد استفاده شود تا نتایج تحقیقات با دقت بیشتری مشخص شود. به عنوان یکی از عوارض فتوتراپی این می تواند برای نوزادان مشکل ساز باشد و رفع این مشکل هنگام استفاده از روش فتوتراپی اهمیت زیادی دارد. مورد دیگری که ناشی از فتوتراپی روی نوزاد است آسم دوران کودکی است. فتوتراپی می تواند منجر به آسم نیز شود از این رو برای کاهش عوارض فتوتراپی و جلوگیری از ابتلای نوزاد به این بیماری ها بهتر است نکات ایمنی حین درمان رعایت شود.

چگونه عوارض فتوتراپی را کاهش دهیم؟

بهتر است برای برای کاهش عوارض فتوتراپی این روش را تنها در مواقعی به کار گرفت که سطح زردی نوزاد بدون استفاده از این روش در زمانی کوتاه کاهش پیدا نمی کند. زردی در بیشتر موارد نیاز به درمان خاصی ندارد و بدون درمان نیز می تواند برطرف شود اما در صورت تشخیص پزشک می توان از دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی برای کاهش بیلی روبین استفاده کرد. از دیگر اقدامات برای کاهش عوارض فتوتراپی رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از این روش است که می تواند به میزان زیادی باعث کاهش عوارض فتوتراپی گردد. یکی از مشکلات و عوارض فتوتراپی کم آبی است در صورتی که با شیردهی مکرر مادر به نوزاد می توان از کم آبی جلوگیری نمود و به بهبود سریعتر نوزاد کمک کرد به این ترتیب مدت زمان استفاده از فتوتراپی نیز کاهش پیدا می کند.

کم آبی به علت افزایش دفع ادرار جهت دفع بیلی روبین از بدن نوزاد به وجود می آید و شیردهی می تواند به آن کمک زیادی نماید. از دیگر عوارض فتوتراپی آسیب های چشمی است. برای کاهش آسیب های چشمی باید از چشم بند مناسب استفاده شود اما این چشم بند باید استاندارد باشد به گونه ای که باعث انسداد مجاری تنفسی نوزاد نگردد. اشعه های مضر دستگاه زردی نوزاد می تواند به چشم نوزاد آسیب برساند. اما استفاده از چشم بند ضد نور چشمان نوزاد را از این اشعه ها محافظت می نماید. این چشم بندها باید آنتی باکتریال باشند تا باعث ایجاد حساسیت در نوزاد نشوند. در صورتی که برای استفاده از دستگاه زردی نوزاد و جلوگیری از عوارض فتوتراپی نیاز به مشاوره دارید با ما در شرکت زردین بر تماس بگیرید.

آدرس ما

تماس با ما