تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد

یکی از اثرات بیلی روبین بالا تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد می باشد. یکی از مشکلات مهم در حوزه سلامت نوزادان اثرات و عوارضی است که بیلی روبین بالا در مراحل بعدی زندگی روی سلامت نوزاد خواهند داشت. زردی در میان نوزادان بسیار شایع است اما مسئله مهم این است که صرف از نظر از علل زردی هر چه سریعتر برای درمان زردی اقدام شود تا اثرات سوئی که زردی روی سلامتی اندام های مختلف نوزاد از جمله دستگاه شنوایی دارد کاسته شود. در یک بررسی انجام گرفته مشخص شده که زردی می تواند روی دستگاه شنوایی نوزاد اثر گذار باشد. از این رو تحقیقات بعدی برای بررسی های دقیق و نتیجه گیری نهایی در این زمینه انجام گرفت و تست های لازم به کار گرفته شد. در این جا تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد که پس از آزمایش های دقیق صورت گرفته است را ارائه می کنیم:

روش انجام آزمایش تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد


در بررسی های که برای مشخص شدن تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد انجام گرفته است روی تعداد زیادی نوزاد مبتلا به زردی آزمایش های مختلف شنوایی انجام شد. در این روش نوزادانی با میانگین سنی 14 تا 16 ماه که دارای درجه زردی 17 میلی گرم بر دسی لیتر به بالا بوده اند تحت بررسی قرار گرفتند.
روی این نوزادان آزمایش های زیر صورت گرفت:
گسیل های صوتی گذرای گوش
رفلکس صوتی
پاسخ شنوایی ساقه مغز
پاسخ برانگیخته شنوایی
این نوزادان که زردی آنها به نحوی درمان شده بود پس از درمان زردی از نظر شنوایی مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته اند.

زردی در این نوزادان به روشهای زیر درمان شده بود:
برخی از نوزادان بدون درمان خاصی زردی را پشت سر گذاشته بودند
تعداد زیادی از آنها با روش فتوتراپی مورد درمان قرار گرفته بودند
و برخی از آنها نیز با استفاده از روش تعویض خون زردی شان درمان شده بود.
از مهم ترین مواردی که در این نوزادان پس از انجام آزمایش ها انجام گرفت تولد زودرس و کمبود اکسیژن در میان این نوزادان بود. همچنین آزمایش های شنوایی رفلکس صوتی , پاسخ شنوایی ساقه مغز و پاسخ برانگیخته شنوایی در این نوزادان در تنها درصد کمی از آنها طبیعی بود.
در بیش از نیمی از این نوزادان نوروپاتی یا نا همزمانی شنوایی دیده شد.

دریافت ها از آزمایش تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد


آنچه که از آزمایش های مختلف روی نوزادان صورت گرفت نشان از تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد داشت.
این آزمایش ها به ما نشان داد که زردی بالا و بیلی روبین شدید می تواند روی دستگاه شنوایی و سیستم عصبی نوزاد اثرات منفی داشته باشد. و منجر به نوروپاتی و اختلال شنوایی در این نوزادان گردد. از آنجا که نوروپاتی در میان نوزادانی که بیلی روبین بالا را تجربه کرده اند بسیار شایع است لزوم استفاده از یک روش درمانی مناسب و اقدامات به موقع برای کاهش سریع سطح بیلی روبین در اینجا بسیار ضرورت پیدا می کند. همچنین برای شناسایی نوزادانی که به این اختلال مبتلا شده اند باید آزمایش های لازم انجام شود. آزمایش هایی که تا کنون صورت گرفته است تایید می کند که سطوح بالای بیلی روبین می تواند روی سیستم عصبی و شنوایی نوزاد اثر گذار باشد. و این نشان می دهد که تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد از عوارض مهم بیلی روبین بالا و زردی شدید روی نوزاد است.

کاهش تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد با درمان به موقع


از آنجا که زردی به ویژه زمانی که شدت آن بالا باشد می تواند باعث آسیب های مغزی در نوزاد شود که یکی از آنها تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد است بهتر است در درمان زردی در زمان لازم هر چه سریعتر اقدام شود و سطح بیلی روبین فورا پایین بیاید. زردی در بیش از 60 درصد از نوزادان کامل و 80 درصد از نوزادان نارس رخ می دهد و با وجود اقدامات کنترل کننده ناسازگاری های خونی و RH این میزان هنوز هم در میان نوزادان شایع است.
زردی معمولا در دو تا سه روز اول بروز پیدا می کند.
و علائم آن هفت تا ده روز پس از تولد از بین می رود.
با این حال در 8 تا 9 درصد از نوزادان نشانه های زردی شدید و بیلی روبین بالا دیده می شود که حتی گاهی می تواند میزان بیلی روبین را به 25 میلی گرم در دسی لیتر برساند که برای درمان آن نیاز به تعویض خون داریم. کرنیکتروس بیماری است که در صورت عدم درمان به موقع و مناسب از زردی شدید حاصل می شود. این بیماری بافت مغزی نوزاد را مورد هجوم قرار می دهد.
و از دیگر عوارض آن تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد است.
برای جلوگیری از تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد نیاز به یک درمان مناسب وجود دارد.

درمان مناسب برای جلوگیری از تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد


تخریب عصب شنوایی مغز یکی از اثرات کرنیکتروس است.
تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد در سطوح بالای بیلی روبین از معضلاتی است که علم پزشکی در رابطه با سلامت نوزادان با آن دست به گریبان است. درمان به موقع و مناسب می تواند تا حدود زیادی از این آسیب ها در زردی های شدید پیشگیری نماید. یک روش درمانی مناسب جهت جلوگیری از تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد استفاده از دستگاه فتوتراپی برای درمان زردی است. فتوتراپی می تواند به میزان زیادی بیلی روبین را کاهش دهد و از اثرات مخرب بیلی روبین شدید از جمله تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد جلوگیری نماید.
امروزه برای درمان زردی های شدید نیز می توان از دستگاه های فتوتراپی استفاده نمود.
به این ترتیب که ترکیب روش های درمانی شامل
دستگاه زردی نوزاد قوی
استفاده همزمان از چند لامپ فتوتراپی
فیبرهای نوری
پتوی فتوتراپی
می تواند به سرعت میزان بیلی روبین را پایین بیاورد.
در صورتی که فتوتراپی جوابگوی درمان زردی نوزاد نباشد باید از روش تعویض خون برای درمان استفاده نمود. اما این روش نیز عوارض خاص خود را دارد. پس خوب است که هر چه سریعتر زردی نوزاد را درمان نمایید تا از تاثیر زردی بر شنوایی نوزاد و دیگر عوارض ناشی از آن پیشگیری نمایید.