• زردین بر
  • بلاگ
  • زمان فتوتراپی و میزان استفاده از دستگاه زردی برای درمان

زمان فتوتراپی و میزان استفاده از دستگاه زردی برای درمان

دستگاه زردی نوزاد قرار داده شود و سطح بیلی روبین خون وی به حد نرمال برسد. اکنون این سوال پیش می آید که چه مدت باید نوزاد درون دستگاه فتوتراپی قرار بگیرد تا میزان زردی کاهش پیدا کند و سطح بیلی روبین به حد نرمال آن برسد. برای پاسخ به این سوال باید معیارهای مختلفی را در نظر گرفت و شرایط نوزاد را نیز در نظر داشت زیرا این مدت زمان می تواند از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت باشد. فتوتراپی زمان خاصی ندارد و هر زمان که پزشک متوجه شود که بیلی روبین خون نوزاد از حد خطرناک آن پایین تر آمده است و به حد طبیعی خود بازگشته فتوتراپی قطع می شود.

زمان فتوتراپی و عوامل موثر در آن

نوزادان معمولا در هنگام تولد دچار درجاتی از زردی هستند اما برخی از انواع زردی نیاز به درمان خاصی ندارد و تنها با رعایت چند نکته ساده مانند شیردهی مداوم به نوزاد می توان این زردی را برطرف نمود. اما زمانی که نوزاد با درجه بالایی از بیلی روبین متولد شود و یا در طول چند روز اول زندگی خود میزان بیلی روبین به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند نمی توان این زردی را بدون درمان گذاشت. معمولا مهمترین روش درمانی زردی استفاده از فتوتراپی است. اما مدت زمان فتوتراپی همان طور که ذکر شد به میزان و شدت زردی نوزاد و شرایط نوزاد از جمله: سن نوزاد سطح بیلی روبین نارس یا کامل بودن نوزاد بستگی دارد. زمان فتوتراپی هیچ تعریف خاصی ندارد پس از استفاده از روش فتوتراپی برای درمان زردی تنها باید منتظر بود تا سطح بیلی روبین در خون نوزاد کاهش پیدا کند و از منطقه خطر دور شود. این زمان است که فتوتراپی قطع می شود و نوزاد از دستگاه زردی نوزاد خارج می شود. پس از ترخیص از بیمارستان و قطع فتوتراپی نوزاد بهتر است برای بررسی به دلیل بازگشت دوباره زردی مورد معاینه و چکاپ قرار بگیرد.

زمان فتوتراپی در بیمارستان و خانه

از آنجا که دستگاه های زردی نوزاد که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند از نظر کارایی و شدت تابش نور قوی تر از دستگاه های فتوتراپی خانگی هستند از این رو ممکن است برای درمان زردی با یک شدت و شرایط یکسان زمان فتوتراپی خانگی بیش از مدت زمان فتوتراپی بیمارستانی باشد. اما گاهی نیز ممکن است به دلیل استفاده از دستگاه زردی نوزاد نامناسب که اغلب در بیمارستان ها با آن مواجه هستیم مدت زمان فتوتراپی افزایش پیدا کند. در بیمارستان ها ممکن است یک یا تعدادی از لامپ های فتوتراپی دستگاه سوخته باشد و یا طول عمر مفید آن به پایان رسیده باشد این مسئله باعث می شود زمان لازم برای استفاده از دستگاه زردی نوزاد افزایش پیدا کند و درمان زردی به تعویق بیفتد. این مورد در انتخاب نامناسب دستگاه زردی نوزاد خانگی نیز رخ می دهد. به همین جهت توصیه می شود هنگام اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل حتما به کیفیت دستگاه دقت داشته باشید. و لامپ فتوتراپی را از نظر طول عمر و کارایی بررسی نمایید.

شرایط استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی

نوزادانی که در منزل تحت درمان زردی نوزاد قرار می گیرند باید برای بررسی میزان بیلی روبین و میزان کاهش آن مورد معاینه پزشک متخصص کودکان قرار بگیرند و درمان در خانه هرگز به این معنی نیست که شما از مراجعه به پزشک معاف هستید. پزشک مشخص می کند که مدت زمان فتوتراپی مورد نیاز برای درمان زردی نوزاد شما چه میزان است. در حالت کلی دو الی سه روز زمان برای درمان زردی توسط دستگاه زردی نوزاد نیاز است اما ممکن است با توجه به شرایط نوزاد این زمان فتوتراپی بیشتر یا کمتر باشد. در صورتی که مدت درمان زردی نوزاد بیش از سه روز باشد بهتر است مدت زمان فتوتراپی و استفاده از دستگاه تمدید شود. در برخی موارد که شدت زردی خفیف باشد تنها 24 ساعت برای استفاده از فتوتراپی مورد نیاز است. اما در برخی موارد نیز ممکن است زمان فتوتراپی بین 5 تا 7 روز طول بکشد. هر چه میزان بیلی روبین نوزاد بیشتر باشد مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز است.

زمان فتوتراپی و انتخاب شدت نور در دستگاه زردی نوزاد

نور مورد استفاده در دستگاه فتوتراپی نیز در تعیین مدت زمان فتوتراپی دخیل است. اگر زردی نوزاد شدید باشد و سطح بیلی روبین خون وی بالا باشد باید برای کاهش سریع بیلی روبین سریعا اقدام شود همچنین در این زمان از دستگاه فتوتراپی قوی تری با لامپ هایی با نور شدید می توان استفاده نمود. این دستگاه می تواند در مدت زمان کوتاهی سطح بیلی روبین را به حد نرمال برگرداند. از این رو شدت نور فتوتراپی نیز در مدت زمان فتوتراپی موثر است. استفاده همزمان از انواع روشهای فتوتراپی اعم از: دستگاه زردی نوزاد پتوی فتوتراپی یا فیبرهای نوری نیز می تواند در کاهش سریع بیلی روبین موثر باشد.

کاهش زمان فتوتراپی با افزایش اثربخشی فتوتراپی

فاصله میان نوزاد و لامپ فتوتراپی از عوامل موثر دیگری است که در کاهش زمان فتوتراپی و افزایش قدرت فتوتراپی موثر است. هر چه فاصله میان نوزاد و لامپ فتوتراپی کمتر باشد فتوتراپی اثر بیشتری برای کاهش بیلی روبین خواهد داشت. البته این فاصله نباید از حد استاندارد آن بیشتر شود زیرا باعث گرمای بیش از حد نوزاد و یا سوختگی وی می شود. همچنین افزایش سطح بیشتری از پوست بدن نوزاد که در معرض تابش اشعه فتوتراپی قرار می گیرد نیز به کاهش زمان فتوتراپی کمک می کند. از این رو نوزاد هنگام قرار دادن در دستگاه زردی نوزاد باید بدون لباس باشد.

و تنها پوشش وی در این زمان پوشک است. چشمان نوزاد نیز برای جلوگیری از تابش اشعه های مضر به داخل چشم با چشم بند مخصوص پوشانده می شود. امروزه لامپ های ال ای دی گزینه مناسبی برای استفاده در دستگاه های فتوتراپی هستند زیرا می توانند به سادگی در کمترین فاصله از نوزاد قرار بگیرند و اثربخشی بیشتری داشته باشند بدون اینکه باعث گرمازدگی نوزاد یا سوختگی پوست وی شوند. نکته ای که باید به آن توجه داشت در مدت زمان فتوتراپی نوزاد ممکن است دچار کم آبی شود که این نقص باید با شیردهی مکرر مادر به نوزاد و یا استفاده از مکمل های مورد نیاز بسته به تجویز پزشک برطرف شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر از اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل تنها کافیست با شرکت زردین بر ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی تماس بگیرید.

آدرس ما

تماس با ما