قطره بیلی ناستر

قطره بیلی ناسترو تاثیر آن در درمان زردی نوزاد

قطره بیلی ناستر یکی از روش های درمانی زردی در نوزادان است این قطره کاملا گیاهی است و برای درمان زردی بسیار موثر است. زردی يکي از مشکلات شايع دوران نوزادي است جهت براي درمان زردی می توان از
• نوردرماني
• دارودرماني
• تعويض خون
• طب سنتي
استفاده نمود.

قطره بیلی ناستر چیست؟


در طب سنتي ايران از ماده اي به نام شير خشت، در درمان زردی نوزادی استفاده مي گردد. مصرف شير خشت ( قطره بيلي ناستر ) توسط نوزاد يا مادر در بهبودي زردي نوزادان تحت فتوتراپي موثر می باشد. قطره بیلی ناستر به درمان زردی نوزادان کمک می کند. مصرف این قطره باعث کاهش میزان بیلی روبین خون می شود. اما زمانی طول می کشد تا اثر خود را نشان دهد. قطره بیلی ناستر از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی برای نوزاد ندارد. این قطره باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، چرخه آنتروهپاتیک که به زبان ساده تر مسیر پاک سازی بیلی روبین از راه کبد است تسریع شود و ضرری ندارد. در کنار اینها ، افزایش دفعات شیردهی بیشتر از هر عاملی به شیرخوار کمک می کند و به آب رسانی بدنش کمک می کند.
تحقیقات نشان می دهد مصرف قطره بیلی ناستر باعث کاهش طول درمان در بیمارستان و کاهش مدت زمان فتوتراپی می شود. مصرف شير خشت موجب كاهش سريع تر زردي نوزاد و نيز كاهش طول مدت زمان بستري مي گردد. پس از مطالعات بيشتر در اين زمينه، فرآورده استاندارد آن تهيه و در درمان زردي نوزادان از آن استفاده خواهد شد.
قطره بیلی ناستر در درمان کمکی زردی نوزادان و موارد مشابه که بیلی روبین خون بالا رفته باشد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. شیرخشت به همراه نوردرمانی اثر مضاعف داشته و به پایین آمدن بیلی روبین خون کمک می کند و باعث می شود نیازی به تعویض خون یا تحویز داروهای دیگر نباشد و منجر به کاهش زمان بستری شدن نوزادان در بیمارستان می گردد. قطره بیلی ناستر دارای اثر ملینی میباشد و در درمان یبوست اطفال و بزرگسالان مصرف می شود. قطره بیلی ناستر را به همراه سایر داروهایی که برای درمان زردی کودکان داده میشود می تواند استفاده کرد.

مکانیزم اثر قطره بیلی ناستر


قطره بیلی ناستر حاوی
• مانيتول (60-40% )
• ساکاروز
• دکستروز
• فروکتوز
• پلي ساکاريدهاي متعدد
می باشد.
مانيتول به عنوان مهمترين ماده موثر آن به مقدار بسيار کمي از دستگاه گوارش جذب مي شود و در روده باعث اسهال اسموتيک مي شود . اين خاصيت مانيتول احتمالاً موجب مي شود ايزومرهاي نوري و ساختماني بيلي روبين که تحت تاثير نور ايجاد شده يا از طريق چرخه متابوليسم وارد روده شده ، از طريق مدفوع دفع و در نتيجه سطح سرمي بيلي روبين کاهش يابد.