زردی در نوزادان

چگونه زردی در نوزادان را درمان کنیم

با توجه به صحبت های معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مورد زردی در نوزادان، می توان به این نتیجه رسید که کم شیر خوردن شیر خوار یکی از عوامل بروز زردی در نوزادان است.
وی افزود که در روزهای اول میزان شیری که از پستان مادر خارج می شود کم است. از این رو مقدار کمی از شیر به بدن نوزاد می رسد.
دکتر محمد جعفر صادقی در ارتباط با زردی در نوزادان به خبرنگار وب دا، نیشابور گفت: اگر نوزاد مکرراً به پستان گذاشته نشود و یا مادر با تکنیک شیر دهی به خوبی آشنا نباشد نیز نوزاد شیر کمتری دریافت می کند.
وی خاطر نشان کرد: با کم شیر خوردن نوزاددفع روده ایاو نیز به خوبی انجام نمی گردد. از این رو بیلی روبین موجود در روده دفع نمی شود. بنابراین، بیلی روبین مجدداً جذب خون می شود و پوست و چشم های نوزاد بیشتر زرد می شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همچنین ادامه داد: یکی دیگر از عوارض کم شیر خوردن، کم آبی بدن نوزاد است. این مورد نیز موجب زردی بیشتری در نوزاد می شود.
از این رو می توان با شیردهی بیشتر به نوزاد، این نوع زردی را درمان نمود.
نوع دیگری زردی در نوزادان نیز وجود دارد که با قطع شیردهی مادر درمان می شود.
وی در خصوص زمان و علت بروز این نوع زردی گفت: اسیدهای چرب موجود در شیر برخی از مادران باعث افزایش جذب بیلی روبین در خون می شود. در نتیجه روش مناسب برای درمان آن قطع شیردهی است.
وی افزود: اگر زردی در نوزادان به حد بالایی برسد می توان شیر مادر را دوشید و سپس حرارت داد. با این کار اسیدهای چرب از بین می روند.
روش دیگری نیز برای درمان چنین زردی در نوزادان وجود دارد. در واقع می توان از شیر مادر دیگری استفاده نمود. اگر این روش درمان زردی در نوزادان نیز بدون نتیجه بود می توان به مدت 24 تا 48 ساعت شیر مادر را قطع نمود و از شیر مصنوعی استفاده نمود. از این رو اگر زردی مربوط به شیر مادر باشد، در این مدت زردی در نوزادان کاهش می یابد.
از این رو بهتر است پس از مشاهده علائم زردی در نوزادان با مشورت پزشک اقدام به درمان آن نمایید.
با این حال برخی از روش های درمانی سنتی نیز وجود دارند. برای مثال خوردن آووکادو در درمان زردی موثر است.

نقش آووکادو در درمان یرقان یا زردی در نوزادان


آووکادو سرشار از ویتامین هایی از قبیل آ، ب، ث و همچنین اسید آمینه های ضروری مختلف است. به علاوه، به دلیل داشتن آنتی بیوتیک های مختلف، خوردن این میوه در دوره نقاهت <>بیماری توصیه می شود. همچنین این میوه مقوی معده و ضد نفخ است. برگ های آن نیز برای درمان زردی در نوزادان مناسب هستند.