اجاره دستگاه زردی نوزاد

جدي گرفتن زردي نوزاد و مراجعه فوري به پزشك

زردی نوزاد مسأله ای جدی است!

متخصص زنان و زايمان مركز آموزشي درماني فاطميه با بيان اينكه اکثر نوزادان در چند روز اول زندگی خود زرد می‌شوند، گفت: احتمال وقوع اين عارضه در نوزادان نارس بيش از نوزادان رسيده است. دكتر شهره علي‌محمدی افزود: معمولاً نخستین جایی که زردی مشاهده می‌شود، چشمان نوزاد است و بتدریج صورت، سینه، شکم و پاهای نوزاد نیز زرد می‌شوند.
هر نوزادی که زرد می‌شود حتی اگر حال عمومی او خوب باشد بايد در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شود زیرا زردی شدید باعث آسیب به مغز و عقب‌ماندگی ذهنی و حتی مرگ نوزاد می‌شود. وي اضافه كرد: در حالت طبیعی زردی نوزاد پس از 7-5 روز کاهش یافته و از بین می‌رود بنابراین مشاهده زردی پس از هفته اول تولد نیز غیر طبیعی است.
متخصص زنان و زايمان مركز آموزشي درماني فاطميه افزود:‌ چنانكه نوزاد در روز اول تولد زرد شود، گروه خون مادر منفي و گروه خون پدر مثبت باشد گروه خون مادر O و پدر A يا B باشد، سابقه تعويض خون يكي از فرزندان در هنگام نوزادي، نوزاد همزمان دچار تب و بی‌حالی باشد و يا شير نخورد، زردي نوزاد شديد باشد و دست و پاي نوزاد نيز زرد شود و يا زردي وي بيش از 10-7روز طول بكشد و نوزاد در هنگام تولد وزن كمتر از 5/2 كيلوگرم داشته باشد، زنگ خطر‌ي براي زردی غیر طبیعی در نوزاد است. وي با اشاره به راه‌هاي درمان زردي نوزاد گفت: اگر كودك شما زرد به نظر مي‌رسد ممكن است پزشك انجام آزمايش‌هايي را براي اندازه‌گيري سطح بيلي‌روبين در خون و تشخيص ضرورت درمان پيشنهاد كند. دكتر علي‌محمد با بيان اينكه زردي طبيعي اغلب به حدي نمي‌رسد كه نياز به درمان و تعويض خون داشته باشد، افزود: هنگام درمان با فتوتراپي معمولاً كودك به صورت برهنه و در حالي كه چشمان و آلت تناسلي او با پوشش محافظ پوشيده شده است، زير نور مخصوص قرار مي‌گيرد. اگر زردي شديد باشد و بيلي‌روبين تا سطح خطرناك بالا رود ممكن است نياز به تعويض خون داشته باشد.
وي گفت:‌ بعضي از داروهاي گياهي مانند شير خشت باعث كاهش زردي خفيف نوزاد مي‌شوند بعضي ديگر بي‌تاثير و گاهي مضر هستند بنابراين داروهاي گياهي بايد فقط بعد از مشورت با پزشك مصرف شود. دكتر علي‌محمدی با تأكيد بر لزوم جدي گرفتن زردي نوزاد و مراجعه فوري به پزشك اظهار داشت: در صورت عدم درمان ممكن است زردي بسيار بالاتر رود و نوزاد دچار عوارض مغزي شود.
وي افزود: نوزاداني كه دچار زردي شديد شده‌اند پس از درمان از نظر شنوايي و ساير عوارض احتمالي نياز به پيگيري دارند. متخصص زنان و زايمان مركز آموزشي درماني فاطميه يادآور شد: هنگامي كه نوزاد در زير دستگاه فتوتراپي است حتماً برهنه بوده و فقط چشم‌ها و آلت تناسلي او را بپوشانيد براي پوشاندن چشم و آلت تناسلي از پوششي استفاده كنيد كه نور را از خود عبور ندهد.
وي يادآور شد: نوزاد را به صورت مكرر از زير دستگاه خارج نكنيد به دلیل اينكه نور فتوتراپي تأثير لازم را در كاهش زردي نوزاد بگذارد.